خرچنگ پنجه طلائی (محصول 1947) اولین نسخه ی سینمائی داستان های تن تن و میلو است.کارگردانی این انیمیشن عروسکی - که عینا" از روی کتاب اقتباس شده - ، بر عهده ی کلود مزون بوده و در فرمت سیاه و سفید به مدت 60 دقیقه تهیه گشته است. فیلم به جز چند اکران خصوصی ، تنها یک بار در دسامبر سال 47 به نمایش در آمد و بعد از آن به دلیل ورشکستگی تهیه کننده -  ویلفرد بوشری - از پرده ها جمع آوری شد.
هم اکنون اعضای رسمی کلوب تن تن می توانند این فیلم را در سینما رویال بلژیک مشاهده کنند.
     مجموعه ی کارتونی ماجراهای تن تن و میلو     (1958 تا 1963) محصول شرکت Belvision ، اولین انیمیشن رنگی بر اساس کتاب های تن تن محسوب می شود. این مجموعه - که تفاوت های زیادی در داستان و صحنه سازی نسبت به کتاب های اصلی دارد - شامل داستان های هدف کره ی ماه و روی ماه قدم گذاشتیم ، اسرار اسب شاخدار و گنج های راکهام ، خرچنگ پنجه طلائی ، جزیره ی سیاه و ماجرای تورنسل می باشد. قسمت آخر ، به صورت یک فیلم جداگانه نیز عرضه شده است. در دهه ی پنجاه شمسی ،قسمت هایی از این مجموعه در ایران نیز دوبله و پخش شد.
     تن تن و راز پشم طلائی (1961) موفق ترین فیلم سینمائی بر اساس ماجراهای تن تن می باشد که تا کنون تهیه شده. داستان پیرامون سفر کاپیتان هادوک و تن تن به ترکیه برای گرفتن یک کشتی ست که دوست کاپیتان - پاپارانیک - برای او به ارث گذاشته است.
با استفاده از تصاویر و داستان این فیلم ، دو کتاب ، یکی به صورت کمیک استریپ و دیگرای به صورت داستان-تصویر تهیه شده اند که نسخه ی اخیر ، در سال های دور توسط انتشاران کودک ، تحت عنوان "کشتی اسرار آمیز" در ایران ترجمه و چاپ شد.

     پس از موفقیت نسبی فیلم راز پشم طلائی ، در        (1964) ، فیلمی با عنوان تن تن و پرتغال های آبی تهیه شد که در آن مانند فیلم قبل ، ژان پیر تالبو نقش تن تن را بر عهده داشت. داستان درباره ی تلاش عده ای جنایتکار برای سرقت ابداع جدید تورنسل است ( نوعی پرتغال آبی رنگ که در هر شرایط آب و هوایی به خوبی رشد کرده و میوه می دهد و می تواند بحران غذا را در کشور های توسعه نیافته حل کند). این فیلم نتوانست موفقیت قسمت قبلی را تکرار نماید. کتاب این داستان هم در ایران ترجمه و چاپ شده است.

     بدون شک مشهورترین نسخه ی سینمائی ماجراهای تن تن ، انیمیشن معبد خورشید (محصول مشترک تلوزیون بلژیک ، فرانسه و سوئیس) است که در (1969) تهیه شد. این انیمیشن نسبت به داستان اصلی کتاب تغییراتی داشته ولی در مجموع از جذابیت بالایی برخوردار است. معبد خورشید در سالهای دهه ی پنجاه ، در ایران نیز دوبله و پخش شد (حتی نوار کاست دوبله ی آن نیز در همان سال ها تهیه گشت) و در واقع بسیاری از ایرانیان ، از طریق دیدن همین کارتون با ماجراهای تن تن و میلو آشنا شدند.
     کارتون دریاچه ی کوسه ها (1972) به کارگردانی ریموند بلانک ، از نظر طراحی ، شباهت زیادی به طرح های هرژه دارد. داستان این انیمیشن در مورد تلاش راستاپوپولوس برای دست یابی به اختراع جدید تورنسل است که می تواند با کمک نوعی خمیر ، مشابه هر شیئی را بسازد. بر اساس این انیمیشن ، کتابی کمیک استریپ توسط یکی از دوستان هرژه - مایکل راینر (گرگ) ساخته شد که در ایران نیز به چاپ رسید. هرژه بر تهیه ی این کتاب نظارت مستقیم داشته است.
     مجموعه ماجراهای تن تن و میلو (1991) محصول مشترک بلژیک و کانادا ، به سفارش بنیاد مولینسار ساخته شده است. این مجموعه شامل تمام داستان های تن تن بوده ( به جز شوروی ، کنگو و هنر الفبا) و شباهت زیادی - چه از نظر طراحی و چه داستان - به کتاب های اصلی دارد. موسیقی زیبای این سری ساخته ی ری پارکر ، جیم مورگان و تام چسنیاک می باشد. صدا و سیما در دهه ی هفتاد شمسی ، قسمت هایی از این کار را - با حذف تمامی اسامی ، تغییر در داستان و صحنه ها - پخش نمود. طی سال های بعد شرکت هایی اقدام به تولید دوبله های خصوصی و یا نسخه های زیر نویس شده از این مجموعه نمودند.
     ماجراهای تن‌تن: راز اسب شاخدار (2011) به کارگردانی استیون اسپیلبرگ و تهیه‌کنندگی پیتر جکسون است. داستان این فیلم ترکیبی از سه کتاب «خرچنگ پنجه طلایی»، «راز اسب شاخدار» و «گنج‌های راکهام» است. استیون اسپیلبرگ که شخصاً یکی از طرفداران پر و پاقرص ماجراهای تن‌تن و میلو به شمار می‌آید، پیش از مرگ هرژه، خالق تن‌تن در سال ۱۹۸۳ میلادی حق تولید فیلم از داستان‌های وی را خرید.

This website is an unofficial place for Iranian Tintinophils since 2000 by Pooya B
(All tintin Graphics and stuffs are properties of Moulinsart SA)